Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır Londra'da, Euro Bölgesi borç krizinin dünyanın en büyük üçüncü metal kullanıcısı Almanya'da ekonominin yavaşlamasına neden olduğu endişeleri ile düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Almanya'da gayruı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2012 yılında, yüzde 3 büyüdüğü 2011 yılına göre yüzde 0.7 genişledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, büyümenin yüzde 0.8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Bakır fiyatları ayrıca, Rio Tinto Group'un maden bakır üretiminin analist tahminlerinin üzerinde çıkmasının arz fazlası beklentilerini güçlendirmesinin de etkisi ile düştü.

Kopenhag'da Danske Bank A/S analisti Christin Tuxen, Almanya büyüme rakamını işaret ederek, "Açık bir şekilde, Avrupa için biraz kötü haber. Zira Almanya şu anda Avrupa ekonomisini sırtlıyor," dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 10:17'de ton başına 7,969 dolara indi. Fiyatlar 7,+67.25 dolar ile 31 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.3 gerileyerek pound başına 3.622 dolara geldi.

Tuxen, "Metal piyasaları bu hafta Çin'den geleceklere daha fazla odaklananacak," şeklinde görüş bildirdi. Analistlere göre, 18 Ocak'ta açıklanacak veriler, dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'de GSYİH büyümesinin dördüncü çeyrekte güçlendiğini ve sanayi üretiminin geçen ay fazla değişmediğini gösterebilir.

Bugün dünyanın en büyük ikinci metal kullanıcısı ABD'de açıklanacak olan perakende satışlar verisinin, Bloomberg anketine göre, Aralık ayında artış göstermesi bekleniyor. Tuxen, bu verinin olumlu çıkmasının doalrda güçlenmeye neden olabileceği tahmininde bulundu. Dolardaki yükselişler, hammaddelerin alternatif yatırım olarak daha az çekici olmasına neden oluyor.

Rio bugün yaptığı açıklamada, madenelrdeki bakır üretiminin dördüncü çeyrekte yüzde 20 artarak 163,900 tona çıktığını kaydetti. Üretim 2012 yılında genel anlamda, dünyanın en büyük bakır madeni olan Şili'deki Escondida'da yüksek cevher kalitesinden de destek alarak yüzde 6 arttı. Barclays Plc'ye göre, piyasdaki bakır fazlası, 2012 yılındaki seviyesi olan 49,000 tondan bu yıl 151,000 tona çıkacak.

LME tarafından izlenen bakır stokları, Belçika'nın Antwerp kenti depolarındaki artışların etkisi ile, yüzde 1.1 artarak 333,275 tona çıktı ve 27 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa'da stoklar 8 Mart 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Depoalrdan bakır çıkarılmasına ilişkin emirler son yedi seansın altısında düştü ve 58,850 tona geriledi.

LME'de, aluminyum, çinko, kurşun ve nikel değer kaybederken, kalay yükseldi.