Advertisement

ABD'de perakende satışlar tatil alışverişinin sona ermesinin ardından Aralık ayında beklentilerin üzerine çıkarak hanehalkının, ABD'li politikacıların yıl sonunda ulaşmaya çalıştığı anlaşmanın daha da ötesine baktıklarını gösterdi.

Washington'da bulunan Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Aralık ayındaki yüzde 0.5'lik yükseliş, Kasım ayındaki yüzde 0.4'lük artışı takip etti. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı bu yükselişin yüzde 0.2 olacağı yönündeydi. Otomobil ve akaryakıt dışında satışlar üst üste 2. ay yüzde 0.6 yükseldi.

Ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları, gelişen istihdam piyasası, gelirlerdeki artış ve Macy's Inc. gibi ucuzluk mağazalarındaki indirimler olurken, bunun sene boyu devam edebileceği belirtiliyor. Öte yandan hanehalkı bordro vergisinde yaşanan yükselişin bu aydan itibaren maaşlara yansıyacak olmasıyla biraz daha zorluk yaşayabilir.

New York merkezli Barclays Plc kıdemli ekonomisti Michael Gapen, "Tüketiciler aslında iyiler. İşsizlik oranı aşağı yönlü gidiyor, ılımlı bir gelir artışı var ve hisse ve konut fiyatları da yardımcı faktörler oluyor. Harcama yükselmeye devam edecektir ama ilk yarıda yumuşak olacaktır" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketindeki tahminler yüzde 0.3'lük düşüş ile yüzde 0.8'lik artış arasında değişiklik gösterdi. Kasım ayı verileri ise öncül rakam olan yüzde 0.3'lük artıştan yukarı doğru revize edilmişti.

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre 2012 yılının tamamında perakende satışları yüzde 5.2 yükselirken, 2011 yılında bu rakam yüzde 7.9 olmuştu.