Advertisement

ABD'de üretici fiyatları gıda maliyetlerinin gerilemesinin ardından Aralık ayında üst üste 3. ay düşerek enflasyonda sıçrama şansının az olduğu sinyalini verdi.

Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre üretici fiyat endeksi (ÜFE) bir önceki yüzde 0.8 düşerken, Aralık ayında yüzde 0.2 geriledi. Bloomberg News anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.1'lik bir düşüşe işaret etti. 2012 yılının tamamı için şirketlerin ödedikleri fiyatlar yüzde 1.3 tırmanırken, bu rakam 2008'den bu yana yaşanılan düşüşlerdeki en küçük ilerlemeyi gösterdi. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca ise fiyat artış ortalaması yüzde 3.4 oldu.

Gerileyen enflasyon baskısı, Federal Reserve yetkililerinin fiyatlarda bir yükselişe yol açmadan büyümeyi hızlandırmak ve istihdamı artırmak için teşvik eklemeye devam edebilecekleri anlamına geliyor.

New York'ta bulunan Credit Agricole CIB ABD ekonomisti Robert Rosener, "Ham fiyatlar bu yıl en azından ilk yarıda oldukça istikrarlı ve firmalar için tehlikesiz olacak" dedi.

Bugün açıklanan bir başka rapor, ABD'de tüketici harcamalarının Aralık ayında beklentilerin üzerinde arttığını gösterirken, New York bölgesi imalatındaki daralma Ocak ayında 6. aya taşındı.