Advertisement

Fitch Ratings, Fransa, ABD ve Birleşik Krallık'a olan AAA notlarının bu yıl yaşanan yavaş ekonomik büyüme ve yüksek borç seviyelerinden dolayı baskı altında kalabileceği açıklamasını yaptı.

Şirket tarafından negatif görünüm verilen her üç ülkenin de gayrı safi yurt içi hasılaları (GSYH) küresel krizden sonra toparlanmakta zorluk yaşarken, borç seviyeleri de büyümeyi destekleyebilmek adına arttı. Fitch açıklamasında ABD'li yasa yapıcıların borç tavanı konusunda bir anlaşmaya varmamaları durumunda ülkenin kredi notunun "resmi olarak" tekrar gözden geçirilebileceğini belirtti.

Fitch analitik grup menajeri Ian Linnell, Londra'da yaptığı bir açıklamada "AAA ülke notları tehdit altındalar. GSYH'nin borca oranı gözle görülür şekilde yüksek. Özellikle ABD, Fransa ve Birleşik Krallık'ın hepsinin negatif görünümü var, bu da zor bir mali pozisyon ve düşük veya hiç olmayan bir ekonomik büyümeye işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık aynı zamanda Moody's ve Standard & Poor's tarafından AAA notunu bulundururken, ABD'nin Moody's tarafından AAA ve Standard & Poor's tarafından en yüksek ikinci not olan AA+ notları bulunuyor. Fransa ise Moody's ve Standard & Poor's tarafından en yüksek ikinci nota (AA+) sahip.