Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, zayıflayan iPhone taleplerinin tedarikçilere zarar vereceği endişeleri ve emtia üreticilerinin sanayi metalleriyle düşmesinin ardından, teknoloji hisselerindeki 3 haftanın en büyük düşüşüyle beraber geriledi.

Hon Hai Precision Industry Co. ve Catcher Technology Co., Apple tedarikçilerinin hisselerini ikinci gün aşağı çekerken, teknoloji hisselerinin yer aldığı bir gösterge 13 yılın zirvesinden geriledi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. son bir ayın en sert düşüşünü kaydetti. Polonya'nın en büyük bakır üreticisi KGHM Polska Miedz SA en azından 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi New York saatiyle 10:37'de yüzde 0.7 düşerek 1,073.52 puana geriledi. Nikkei online gazetesinin haberine göre Apple, iPhone 5 ekranları için bu çeyrekteki siparişlerini neredeyse yüzde 50 oranında kesti. Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre gelişen piyasalar endeksindeki 21 ülke ihracatlarının ortalama yüzde 21'ini ABD'ye gönderiyor.

Londra'da bulunan Amiya Capital LLP gelişen piyasalar stratejisti Michael Wang, Apple siparişlerinde düşüş olduğu haberinin arz zincirini vurduğunu ve Tayvan'ın parça üreticilerinde büyük düşüşler yaşanmasına yol açtığını belirtti. Wang, "Emtia fiyatları hem Rusya'yı hem de Orta Doğu'daki güveni etkiliyor" ifadelerini kullandı.