Advertisement

Fed'in teşviklerinin ekonomik büyümeyi desteklemeyebileceğini söyleyen Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, genişlemeci politikaların parasal durumlarını düzeltmeye çalışan tüketicilerin çabalarına zarar verebileceğine dikkat çekti.

Plosser, reel faizleri eksiye çekmek ya da uzun süre faizleri düşük tutmayı vaat etmenin, toplam talep ya da tüketimi teşvik etmeden finansmanlarını yeniden inşa etmeye çalışan hanehalkının çabalarını boşa çıkarmış olabileceğini söyledi.

Fed yetkilileri, büyümeyi destekleme ve yüzde 7.8'lerde seyreden işsizliği aşağı çekme çabalarının bir parçası olan mortgage ve Hazine tahvili alımlarını ne kadar süre daha alacaklarını tartışıyor. Fed, geçtiğimiz ay faiz görünümünü ekonomik verilere bağlayarak,  enflasyon yüzde 2.5'in altında kaldığı sürece,işsizlik yüzde 6.5'e gerileyinceye kadar borçlanma maliyetlerini düşük tutacaklarını söyledi.

Düşük faiz oranlarının tüketicileri daha da tasarruf etmeye ittiğini savunan Plosser, yüksek bütçe açığının gelecekte daha yüksek vergi anlamına geldiğini, bunun da tasarrufun daha faz artmasına neden olacağını söyledi.

Plosser, hanehalkı bilanço tabloları
 tüketici ve hanehalkının rahat hissettiği seviyelere gelinceye kadar, tüketimin durağan seyredeceğini belirtti. Bunun zaman alacağını söyleyen Plosser, ekonomik teşvikleri artırmanın da süreci hızlandırmak yerine, uzatacağını savundu.