Advertisement

Euro Bölgesi Maliye Bakanları grubunun lideri Jean-Claude Juncker, borç krizinden kaçıldığı sinyalleri veren Euro/Dolar paritesindeki son 6 ayda görülen yüzde 8.4'lük değerlenmenin, Avrupa ekonomisi için yeni bir tehdit arz ettiğini savundu.

İsviçre'den Japonya'ya birçok ülkenin politika yapıcısı gibi yüksek kurlardan yakınan Juncker, euronun bu hafta dolar karşısında 1.34 doların üzerine tırmanarak Şubat'tan bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından bölgenin ortak para biriminin değerinin "tehlikeli bir yükseklikte" olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta yakın vadede hiçbir yeni parasal genişleme planı sinyali vermemesinin ardından euro, finansal piyasalardaki 3 yıldır devam eden borç krizinin uzaklaşmaya başladığı sinyallerinin artması üzerine ralli yaptı.

"Geçtiğimiz yıl Euro Bölgesi'nin dağılma riskinin olacağı söyleniyordu ve ben geçen sene bunun olmayacağını söylemiştim" diyen Juncker, çabaların ardından Euro Bölgesi'nin daha istikrarlı hâle geldiğini; ancak euro kurunun tehlikeli yükseklikte olduğunu söyledi.

Juncker'ın açıklamalarının ardından euro, 3 Ocak'tan bu yana en büyük gün içi düşüşünü kaydederek yüzde 0.9 değer kaybetti. Euro, dolar karşısında dün New York saati ile 17:00'de 1.3306 düzeyine geriledi.