Advertisement

Bakır, ABD'den Japonya'ya, ekonomik verilerin küresel toparlanmaya yönelik işaretler vermesinin talep görünümünü iyileştirmesi sonucu son dört günde ilk kez yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.3 yükselerek ton başına 8,021.25 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 13:48'de 8,003.75 dolara geldi. Metal, en büyük bakır kullanıcısı Çin'de ekonomik toparlanmanın metale yönelik talebi artıracağı beklentisi ile, bu yıl yüzde 0.9 yükselerek, geçen yılki yüzde 4.4'lük kazancını genişletti.

ABD'de Ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, perakende satışların Aralık ayında yüzde 0.5 arttığını duyurdu. Bu oran, son üç ayın en hızlı artışını işaret ediyor. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, perakende satışların yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Japonya'da makina siparişleri Kasım ayında beklenenden daha hızlı arttı.

Mark Pervan'ın da aralarında bulunduğu Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü raporlarında, "Bakırın 2013 yılında iyi performans gösteren baz metaller arasında yer almasını bekliyoruz," dedi ve "Çin'de toparlanma ve ABD'de iyileşen bekleyişlerin, daha güçlü talebe neden olmasını ve fiyatların yılsonuna kadar 9,000 dolara çıkmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de ihracat geçen ay beklenenden daha hızlı arttı ve kredilerin daha geniş tabanlı göstergesi yüzde 28 yükseldi. Bu durum, yeni liderliğin, yedi çeyrektir süren yavaşlamanın ardından ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edeceğini işaret ediyor.

Nisan vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.6 yükselerek ton başına 58,040 yuana çıktı. Mart vadeli bakrı kontratları, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek pound başına 3.6365 dolara geldi.

LME'de, kurşun ve nikel düşerken, aluminyum ve çinko durgun seyretti.