Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, kentin en üst düzey yöneticisinin, hükümetin denizaşırı gayrımenkul talebini durdurmaya yönelik adımlar atabileceğini kaydetmesi ve Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, Çin'in emlak vergisi oluşturması gerektiğini söylemesinin gayrımenkul geliştirme şirketlerine satış getirmesi ile birlikte değer kaybetti. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son bir haftanın en hızlı geri çekilmesini yaşadı.

Gelirinin yaklaşık yüzde 55'ini Hong Kong'dan elde eden gayrımenkul geliştirme şirketi Hang Lung Properties Ltd. yüzde 1.5 düştü. Çin'in devlet kontrolündeki geliştirme şirketi China Overseas Land & Investment Ltd. yüzde 16 geriledi. Wal-Mart Stores Inc. tedarikçilerinden  Li & Fung Ltd., Citic Securities Co.'nun şirketin notunu yükseltmesinin ardından yüzde 0.7 prim yaptı. Golden Wheel Tiandi Holdings Co., piyasadaki ilk işlem gününde yüzde 19 sıçradı.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 ile 8 Ocak'tan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek, yerel saati ile 14:04'te 23,241.14 puana geriledi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin'de doğrudan yabancı yatırımların, imalatçıların daha ucuz istihdam aramak amacıyla yerlerini değiştirmesinin etkisi ile 2009'dan bu yana ilk kez yıllık bazda düşüş göstermesinin ardından yüzde 1.4'lük bir iniş gerçekleştirdi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, "Hong Kong'da emlak fiyatları balon bölgesine giriyor ve bu durum daha sonra sıkıntı yaratabilir," dedi ve "Çin emlak fiyatlarındaki büyük artışlara çok duyarlı, zira bu sağlıklı bir gelişme değil. Emlak kısıntıları bu yıl göreceğimiz süregelen gelişmeler olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı bugün yüzde 0.3 düştü. ABD hisse senetlerinin göstergesi dün, perakende ve ulaşım sektöründeki rallinin, borç tavanı tartışmalarının getirdiği olumsuz havaya ağır basması sonucu yüzde 0.1 yükselmişti.