Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Japon yeni dolar karşısında, geçen ayki yüzde 5.3'lük değer kaybının ardından dünya genelinde politika yapıcıların aşırı kur hareketlerine yönelik eleştirilerini artırmalarının ardından, Mayıs ayından bu yana en hızlı iki günlük kazancını gerçekleştirmeye yönlendi.

Japonya para birimi, 16 önemli para karşısında en az yüzde 0.2 değer kazandı ve en yüksek kazancını, yüksek getirili para birimlerine yönelik talebin azalması ile birlikte, Kore wonu karşısında gerçekleştirdi. Volatilite göstergesi, Rusya Merkez Bankası'nın, dünyanın önde gelen ekonomilerinin "kur savaşı" eşiğine geldiğini kaydetmesinin ardından son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa ortak para birimi, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısının, kurun bir endişe olmadığını söylemesinin ardından kaybını geri aldı.

Londra'da Royal Bank of Scotland Group Plc kıdemli Döviz stratejisti Paul Robson, "İnsanlar Japonya'nın politika reaksiyonuna bakıyor ve kurlardaki hareketi tersine çevirmek için merkez bankalarının karşı yönde ataklarının olacağı her zaman muhtemeldi," dedi ve "Ancak Avrupalı politika yapıcıların, euronun yen karşısındaki hareketi dikkate alındığında, eurodan sözetmeye başlamalarının bir tesadüf olduğu konusunda kuşkuluyum" değerlendirmesinde bulundu.

Yen dolar karşısında, dünkü yüzde 0.8'lik sıçramanın ardından, yüzde 0.6 yükselerek, New York saati ile 06:49'da 88.26 seviyesine geldi. Bu, 31 Mayıs'tan bu yana en büyük çaplı iki günlük yükselişi işaret ediyor. Japon para birimi dolar karşısında 14 Ocak'ta 89.67 ile Haziran 2010'dan bu yana en zayıf seviyesine inmişti. Euro karşısında ise yen yüzde 0.5 değer kazanarak 117.50 sevişyesine ulaştı.

Güney Kore para birimi won dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1,058.73 seviyesine geldi.

(15:45'te güncellendi)