Advertisement

Çin, UBS AG ve Australia & New Zealanda Banking Group Ltd. (ANZ) analistlerinin gerçek resmi yansıtmıyor olabileceğini söylediği ihracat verisini savunarak, ticarete yansıyan her doların belgelendiğini söyledi.

İthalat ve ihracat kayıtlarının gerçek gümrük beyanlarından hazırlandığını söyleyen Gümrük Genel Yönetimi, ihracat ve ithalat verilerindeki her doların, gümrük beyanlarında belgeli şekilde karşılığının olduğunu ifade etti.

İhracatın Aralık'ta yıllık bazda yüzde 14.1 büyüdüğünü gösteren Çin'in geçtiğimiz hafta açıkladığı dış ticaret verileri, diğer ülkelerin ithalat rakamlarıyla birbirini tutmadığını savunan UBS gibi bankaların ekonomistlerin rakamlara şüphe ile yaklaşmasına neden oldu. Daha düşük ticaret kazançları, 7 çeyrek üst üste yavaşlayan Asya'nın en büyük ekonomisi için daha zayıf toparlanma anlamına gelebilir.

Yerel hükümetlerin belirli ticaret bölgelerine gidiş-dönüş ziyaretlerinde bulunarak ya da yıllık verilerini iyileştirmek için daha erken ihracat yaparak rakamları desteklemeye çalışmış olabileceğine dikkat çeken Goldman Sachs Group Inc.'in Pekin'deki ekonomistleri Yu Song ve Yin Zhang, "Yine de bunun olduğuna somut bir kanıt yok" dedi.

Goldman Sachs ve ANZ de UBS gibi imalat endeksindeki deniz aşırı siparişlerden sapmaya işaret etti. Mizuho Securities Asia Ltd. ise artışın, ihracatçıların yıl sonundan önce siparişleri tamamlamak için harekete geçmesi ve hükümetin de 2012'deki yüzde 10 büyüme hedefini tutturmak için baskılarını artırmasına işaret edebileceğini söyledi.

Gümrük Yönetimi'nin açıklamasında, ticaret istatistiklerinin yasa ve düzenlemelere uygun yapıldığını vurgudu. Yönetim, özel ticaret bölgeleri ya da birleşik alanlara sahip olan, deniz aşırı ortakları bulunan  şirketlerin de istatistiklerde yer aldığını, ancak yerli şirketlerin dahil edilmediğini belirtti.