Advertisement

Küresel banka ve Avrupa hisseleri satın alan ve kayıplara karşı Lehman Brothers Holdings Inc.'in 2008'deki iflası öncesinden bu yana en düşük koruma tutan yatırımcılar, 2013'e son 2 yılın en iyimser tavıryla başladı.

Bank of America Corp.'un anketine göre toplamda 586 milyar dolarlık hisseyi yöneten küresel fon yöneticilerinin yüzde 51'i Ocak'ta hisselerdeki ağırlıklarını artırdıklarını söyledi. 2012'nin başlangıcının 4 katına karşılık gelen bu oran, Şubat 2011'den bu yana da en yüksek seviyesine işaret ediyor.

Küresel yatırımcıların kazanç beklentilerinin Ocak'ta aşırı arttığına dikkat çeken Bank of America Merrill Lycnh'in Avrupa yatırımları stratejisti John Bilton, küresel büyüme beklentilerindeki artışın, varlık dağılımı görüşlerini etkilediğini ve nakit seviyelerinin düştüğünü söyledi.

ABD'deki yasa koyucuların, dünyanın en büyük ekonomisinde yeniden resesyon tehdidi oluşturan vergi artışları ve harcama kesintilerini önleyerek ortak bir bütçede anlaşmaları sayesinde MSCI Dünya Endeksi yıl başından bu yana yüzde 3.1 yükseldi. Endeks 11 Ocak'ta 20 ayın zirvesine tırmandı.

Alcoa Inc., analistlerin beklentilerin üzerinde kazanç açıklayarak ABD'nin bilanço sezonuna iyi bir başlangıç yaptı.  Bilançosunu açıklayan 30 Standard&Poor's 500 şirketinin yüzde 80'i beklentilerin üzerinde rakamlar açıkladı.