Advertisement

Stifel Nicolaus & Co., küresel ekonomik büyümenin hızlanması ve kurumsal kârların artmasıyla Standard&Poor's 500 Endeksi'nin yıl ortasına kadar yüzde 8.8 yükselerek 1,600 puandan tüm zamanların en yükseğini kaydedebileceğini öngördü.

Ekonominin güçlenmesiyle yatırımcılara finansal, teknoloji ve emtia üreticilerinin hisselerini satın almalarını söyleyen Stifel'in hisse senedi stratejistlerinden Barry B. Bannister, kamu sektörü ve telefon şirketleri gibi daha düşük kazanca sahip olan koruyucu hisselerden uzak durulmasını tavsiye etti.

Dördüncü çeyrekteki kurumsal kazançlar konusundaki iyimserlik ve Çin ekonomisindeki ilerleme sinyalleri S&P 500 Endeksi'ni geçtiğimiz hafta 5 yılın zirvesine taşıdı. Wall Street'teki hisse senedi stratejistleri S&P 500 Endeksi'nin bu yılı 1,534 puanla sonlandırmasını bekliyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre küresel ekonomi 2013'te yüzde 3.2 ve 2014'te de yüzde 3.2 büyüme kaydedecek. Bloomberg anketine katılan analistler S&P şirketlerinin kazançlarının geçtiğimiz yılki yüzde 4.4 artıştan sonra bu yıl yüzde 8.6 yükseleceğini öngörüyor.

İran'da Haziran'da yapılan seçimlerin ve Suudi Arabistan'ın üretimde kesinti yapmasıyla artan benzin fiyatlarının ardından S&P 500 Endeksi'nin dördüncü çeyrekte büyük ihtimalle gerileyeceğini söyleyen Bannister, endeksin 2013'ü 1,400-1,600 puan aralığında sonlandıracağını tahmin ediyor.