Advertisement

ABD endeks vadelileri, Dünya Bankası'nın küresel büyüme beklentilerini düşürmesi üzerine geriledi.

Boeing Co., güvenlik sorunlarından endişelenen All Nippon Airways Co. ve Japan Airlines Co.'nun 787 Dreamliners tipi uçaklarının tamamını yerde tutması üzerinde yüzde 4.2'lik kayıp yaşadı. Dell Inc., geçtiğimiz iki gün boyunca yüzde 21 yükselmesinin ardından yüzde 2.4 geriledi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Mart ayı vadelileri gün içerisinde yüzde 0.4'e varan kayıplarını kısmen silerek New York saatiyle 07:04'te yüzde 0.2'lik düşüşün ardından 1,461.7 puan oldu. Dow Jones vadelileri 47 puan kaybederek 13,416 puana geriledi. S&P 500 Endeksi, özellikle yasa yapıcıların mali uçuruma bir çözüm anlaşması bulmasıyla bu yıl şu ana kadar yüzde 3.2 yükseldi.

Glosgow'da bulunan Ignis Asset Management ABD hisseleri direktörü Terry Ewing, "Yatırımcıların kazançları hazmetmesiyle önümüzdeki bir yada iki ay içerisinde ılımlı bir konsolidasyon bekliyoruz. Bu kâr sezonu için en önemli bilinmeyenlerden bir tanesi mali uçurumun 4. çeyrek satışlarında ne kadar etkili olduğudur" ifadesini kullandı.

Dünya Bankası dünün geç saatlerinde kemer sıkma önlemleri, yüksek işsizlik ve düşük güvenin gelişen ülkelerdeki ekonomilere etki edeceğini belirterek 2013 küresel büyüme tahminlerini aşağı çekti. Washington merkezli banka Haziran ayında yüzde 3 olarak belirlediği büyüme tahminini yüzde 2.4'e indirirken, küresel büyüme 2012 yılında yüzde 2.3 olarak gerçekleşti. Japonya için büyüme tahminlerini yarı yarıya indiren banka, ABD için büyüme oranını yüzde 0.5 düşürürken, Euro Bölgesi'nde ikinci bir daralma yılı yaşanacağını açıkladı.