Advertisement

ABD sanayi üretimi iş ekipmanları olan talebin artması sonucu Aralık ayında da yükselerek çıkışını ikinci aya taşıdı ve yasa yapıcıların federal bütçe konusunda çatışma yaşamalarına rağmen fabrikaların genişlediği sinyalini verdi.

Fed verilerine göre fabrika, maden ve kamu hizmetleri üretimi Kasım ayında yüzde 1 yükselirken, Aralık ayında yüzde 0.3 arttı ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanlarına paralel doğrultuda yükseldi. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat yüzde 0.8 büyürken beklentileri de aşmış oldu.

Devam eden ABD talebi ve Çin öncülüğünde istikrara ulaşan uluslararası piyasalar üretim hatlarının meşgul kalmaya devam edeceği sinyalini verirken, bu yılki genişlemeye de katkıda bulunuyor. Satışlarda yaşanabilecek daha güçlü bir toparlanma ve borç tavanına bulunacak bir çözüm, iş yatırımlarında daha büyük kazançları tetikleyebilir.

Bank of America Corp. ekonomisti Josh Dennerlein, "İmalat için gayet güzel bir yıl sonuydu. Avrupa'da istikrar gördük ve Asya toparlandı. Bu sektörde güçlü bir talep var ve ekonomiye katkısı devam etmeli" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahminleri yüzde 0.2'lik düşüş ve yüzde 0.6'lık artış arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki ayın öncül kazanç oranı ise yüzde 1.1'den yüzde 1'e revize edilmişti.

Ekonominin yüzde 12'sini oluşturan imalat sektörü ise Kasım ayında yaşadığı yüzde 1.3'lük düşüşün ardından tekrar yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.5'lik artışa işaret etmişti.

İş ekipmanları üretimi Aralık ayında yüzde 1.3 yükselirken, inşaat ürünleri üretimi yüzde 1 ilerledi.