Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İcra Kurulu üyesi Peter Praet, AMB'nin Euro Bölgesi borç krizini çözmeye yönelik çabaları dahilinde, temel görevi olan tüketici fiyatlarını yönetmekten vazgeçemeyeceğini söyledi.

Praet, La Libre Belgique gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Fiyat istikrarını sürdürmek AMB'nin temel görevi ve enflasyon, kamu borcu sorununu çözmede bir yol değil," dedi ve "Enflasyon konusunda tetikte kalmaya devam etmeliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Praet, Brüksel merkezli gazeteye verdiği demeçte, AMB'nin krizle mücadeleye yönelik tedbirlerinin, Euro Bölgesi liderlerinin reformlara başlaması ile birlikte, zaman kazandırdığını, ancak yeterli olmadığını söyledi. Praet, "Bunlar, ulusal seviyede ve Avurpa yönetişiminde, tedbirler ve reformlarla tamamlanmalı" dedi.

Praet, Euro Bölgesi üye ülkelerinden herhangi birinin bloktan çıkışının bir olasılık olmadığını sözlerine ekledi.

Praet, euronun dolar ve yen karşısında güçlenmesine ilişkin bir soruya karşılık ise, AMB'nin bir kur hedefinin olmadığını söyledi ve "Bizim için, euro kuru dikkate almamız gereken bir değişken, ancak kendi başına bir hedef değil" dedi.