Advertisement

Amerikalı yetkililerin ülkenin en büyük bankalarını "Batmak için çok büyük" kurumlar hâle gelme riskinden korumak için bölmeleri gerektiğini savunan Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, bunun kurtarma maliyetini yüklenen sıradan Amerikalılar'a da yardımcı olacağını söyledi.

Washington'daki Ulusal Basın Kulübü için hazırlanan açıklamasında Fisher, "Batmak için çok büyük" olan finansal kuruluşların birçok şirket kuruluşu olarak parçalara ayrılmasını tavsiye ettiklerini belirtti.

Finansal krizin temelini oluşturan ABD konut piyasasındaki yatırımlarından ötürü bankaları suçlayan Fisher, Fed'in bu şirketlerin yalnızca çekirdek kurumsal kredi operasyonlarını korumasının gerektiğini belirtti.

Dallas Fed Başkanı 250 milyar doların üzerinde varlığı olan 12 "megabanka" ismi vererek, bu kuruluşların "batmak için çok büyük" olduğuna dikkat çekti.

Fisher, yalnızca bu şekilde küçültülmüş kurumsal bankacılığı operasyonlarının Fed ve FDIC'nin iskonto penceresine girişi olması gerektiğini, bankanın geri kalan işlerinin ise hükümet desteğinden muaf tutulmasını savundu.