Advertisement

Apple Inc.'teki rallinin Dünya Bankası'nın büyüme tahminlerini kesmesinin gölgesinde kalması üzerine New York Borsası geri adım attı.

Boeing Co., dünyanın en büyük 787 jetleri kullanıcısı All Nippon Airways Co. ve Japan Airlines Co.'nun tüm Dreamliners filolarının uçuş izinlerini kaldırması üzerine yüzde 3.4 değer kaybetti. Takas bankaları Bank of New York Mellon Corp. ve Northern Trust Corp. yüzde 2.7'nin üzerinde düşüş kaydetti. Önceki gün hisse başı fiyatı 11 aydır ilk kez 500 doların altına gerilemiş olan Apple yüzde 4.2 yükselerek 3 günlük düşüşünü sonlandırdı. Goldman Sachs Group Inc., bankanın kârının 3 katına çıkması sonrasında yüzde 4.1 primlendi.

Amerikan borsalarında değer kazanan her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1'in altında kazançla 1,472.63 puana çıkarken, Dow Jones Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 13,511.23 puana geriledi. Amerikan borsalarında 5.6 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 8.6 altında kaldı.

Büyüme tahminlerdeki kesintinin hâlen yapılması gerekenlerin olduğunu hatırlattığını belirten San Francisco'daki Charles Schwab Corp.'un piyasa ve sektör analizi direktörü Brad Sorensen, ABD'de henüz bilanço sezona dair konuşmak için çok erken olduğunu, şu an yalnızca iyi bir başlangıç yapıldığının söylenebileceğini dile getirdi.