Advertisement

Asya Borsaları bu hafta 17 ayın zirvesini test etmelerinin ardından düşüş kaydetse de MSCI Asya Pasifik Endeksi 2. günündeki düşüşü azalttı. Nikkei 225 Endeksi, yendeki dalgalanmaların etkisiyle Kasım 2011'den bu yana en büyük 2 günlük düşüşünü kaydetmeye yönelmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi.

Boeing Co.'nun 787 uçallarının batarya tedarikçilerinden GS Yuasa Corp., Federal Havacılık Yönetimi'nin havayolu şirketlerinden bataryaların güvenli olduğunu kanıtlamalarını istemesi üzerine yüzde 5 değer kaybetti. Çin'in satış hacmi bakımından en büyük imar şirketi Evergrande Real Estate Group Ltd., hisse satışı ilanının ardından yüzde 6.5 düşüş kaydetti. Avustralya'nın en büyük üçüncü demir üreticisi Fortescue MEtals Group Ltd., demir fiyatlarındaki düşüşün ardından yüüde 4.2 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselmesi ve yüzde 0.6 düşmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 131.5 puanda kaldı. Endeks 14 Kasım'dan düne kadar, Japon hisselerinin yeni başbakan Shinzo Abe'nin daha agresif para politikası uygulayacağı spekülasyonuyla değerlenmesi ve ABD ve Çin'den gelen toparlanma sinyallerinin etkisiyle yüzde 9.8 ralli yaptı.

Son kazançların ardından bir miktar kâr realizasyonunun ön plana çıktığını belirten RBC Investment Management Ltd.'ın Asya borsaları müdürü Yoji Takeda, kâr alımlarının geçici olduğunu, değerlemelerin yüksek, ancak henüz pahalı olmadığını söyledi. Takeda, makroekonomik öğelerin hisseler için destekleyici olmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

Nikkei 2 25 Endeksi Tokyo'daki seansların son dakikasında yüzde 1.6 oranındaki kayıplarını silerek yüzde 0.1 yükseldi. Endeksi yüzde 4.1 ile Eylül 2011'den bu yana en sert 2 günlük düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyordu.

Yen, dolar karşısında kazançlarını geri vermesinin ardından yüzde 0.3 değer kaybederek 88.6 seviyesine geriledi.