Advertisement

Çin Borsası, değerlemelerin Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından finansal ve sanayi şirketlerinin öncülüğünde 2. gününde de geriledi. Çin yarın gayrisafi yurtiçi hasıla ve sanayi üretimi verilerini açıklayacak.

North Navigation Control Technology Co., 8 gün devam eden rallide yüzde 64 değerlenmesinin ardından son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti. China Railway Group Ltd., Çin'in gösterge endekslerinin 4 yılın en düşük seviyesine gerilediği 3 Aralık'ı takiben yüzde 13 ralli yapması sonrasında yüzde 1.8 değer kaybetti. Citic Securities Co., Essence Securities Co.'nun şirketin geçtiğimiz yıl kârlarının azaldığını söylemesi üzerine finansal hisselerdeki düşüşe öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 2,282.63 puana, CSI 300 Endeksi de yüzde 1.2 düşüşle 2,546.83 puana geriledi. Şanghay endeksi dün hisselerin aşırı alınmış olabileceği endişesiyle yüzde 0.7 düşmüştü. Çin Borsası 3 Aralık'tan bu yana ekonominin toparlanmaya başladığı sinyalleri sayesinde yüzde 18 ralli yaptı.

Yatırımcıların kâr realizasyonu için bahane aradığını söyleyen Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, Şanghay endeksinin çok fazla düşmeyeceğini, yalnızca 2,300 puan düzeylerinde dalgalanacağını öngördü. Zhang, endeksi yukarı taşıyacak, yarın açıklanacak verilerin beklentileri aşması gibi yeni faktörlere ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi 15 ocak'ta tahmini kazançlarının 12.9 katından fiyatlanıyordu. İşlem hacimlerinin 30 günlük ortalamanın yüzde 9.5 üzerine işaret ettiği Çin Borsası'nın 30 günlük volatilite 21.6 puanda seyretti.