Advertisement

(15:30'da güncellendi)

Euro dolar karşısında, İspanya'da 4.5 milyar euroluk (6 milyar dolar) satışın yapıldığı tahvil ihalesinde borçlanma maliyetlerinin düşmesinin bölgede yüksek getirili varlıklara yönelik talebin arttığını işaret etmesi ile birlikte, son 10 ayın zirvesine çıktı.

Avrupa ortak para birimi, İtalya'da iki gün önce satılan borçlanma kağıtlarının yüzde 60'ını yabancıların almasının gösterdiği üzere, yatırımcıların 2012 yılında terkettikleri piyasalara geri dönmekte olduğunun işaretleri ile birlikte, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Japon para birimi, Ekonomi Bakanı Akira Amari'nin, bu haftanın başlarında yendeki aşırı değer kaybının zararlı olduğu yolundaki yorumlarının yanlış değerlendirildiğini kaydetmesinin ardından düştü. Avustralya doları, ülkede Aralık ayında istihdamın azaldığını gösteren veri sonrası değer kaybetti. İsviçre frankı, en güvenli varlıklara yönelik talebin azalması ile birlikte zayıfladı.

Londra'da Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA Döviz strateji küresel başkanı Peter Frank, "Küresel yatırımcılardan onay mührü var ve bu durum euroyu destekliyor," dedi ve "Yenin kademeli biçimde daha da değer kaybetmesini bekliyoruz. Japonya'da yeni hükümet gerçekten agresif ve yenin zayıflatılma misyonunun başarısızı olacağını düşünmek zor" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında yüzde 0.6 yükselerek New York saati ile 07:08'de 1.3370 dolar seviyesine çıktı. Avrupa ortak para birimi 14 Ocak'ta 1.3404 dolara kadar yükselerek 29 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Euro yen karşısında yüzde 1.7 yükselerek 119.48 seviyesine yükseldi. Japonya para birimi dolar karşısında yüzde 1.1 kayıpla 89.36 seviyesine indi.

İspanya Hazinesi, bu yılın ikinci ihalesinde, 2.409 milyar euroluk yüzde 3.75 faizli 2015 vadeli tahvili ortalama yüzde 2.713 faizle sattı. Bu kağıdın önceki ihalesinde faiz yüzde 3.358 seviyesinde gerçekleşmişti. Hazine ayrıca 2018 ve 2041 vadeli menkul kıymetleri de sattı.

Almanya'nın 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi ile aynı vadeli ABD tahvillerinin faizi arasındaki fark Mart 2012'den bu yana en düşük seviyesine indi ve bu hareket de Avrupa ortak para birimine destek sağladı.

(15:30'da güncellendi)