Advertisement

(16:45'te güncellendi)

Hisse senetleri, ABD'de konut başlangıçlarının son dört yılın zirvesine sıçraması ve işsizlik başvurularının tahmin edilenden daha fazla düşmesinin dünyanın en büyük ekonomisine yönelik iyimserliği artırması ile birlikte yükseldi. Yen, Japonya Ekonomi Bakanı'nın para biriminin daha da düşmesi için potansiyeli olduğunu işaret etmesinin ardından üç günde ilk kez değer kaybetti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 09:30'da 1,476.44 puana kadar çıktı ve Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Japonya para birimi dolar karşısında yüzde 1.1 düşerken, euro 16 önemli para biriminin tümüü karşısında değer kazandı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 1.86'ya çıktı. Petrol yüzde 1.2 değer kazanarak varil başına 95.32 dolara ulaştı ve emtia grubundaki yükselişe öncülük etti.

ABD'de işsizlik başvuruları 12 Ocak ile biten haftada, 19 Ocak 2008 haftasından bu yana en düşük seviyesine indi ve konut başlangıçları geçen ay yüzde 12.1 yükseldi. Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, yenin halen aşırı kazançlarını düzeltme sürecinde olduğunu ve haftabaşında yenin zayıflığına ilişkin yorumlarının yanlış anlaşıldığını söyledi.

New York'ta  ING Investment Management varlık tahsisi müdürü Paul Zemsky, "Hem konut hem de istihdam piyasalarında iyileşme olduğu yolunda işaretler geliyor," dedi ve "Konut, özellikle, çok yüksek bir rakam çıktı. Bu ekonomi için olumlu. Karlar için ve hisse senedi piyasası için olumlu" değerlendirmesinde bulundu.

(16:45'te güncellendi)