Advertisement

Bank of America Corp. (BofA) 10 yıl öncesine kadar uzanan kusurlu hacizler ve yanlış konut kredilerinden kaynaklanan maliyetlerin çoğalmasının ardından kâr oranında yüzde 63 gerileme açıkladı.

Bankanın net geliri 4. çeyrekte 732 milyon dolara düşerken, bir önceki yılın rakamı 1.99 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Hisse başına kar 29 cent olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan 18 ekonomistin bu yöndeki tahmin medyanı 20 cent olarak gerçekleşmişti.

Şirket CEO'su Brian T. Moynihan göreve geldiğinden bu yana ilk 3 yılını, kendisinden bir önceki CEO'nun gerçekleştirdiği Countrywide Financial Corp. ve Merrill Lynch & Co. gibi 60 milyar dolar harcanan satın alımları temizlemekle geçirdi. Banka, kötü konut kredilerinden dolayı Fannie Mae ile olan sorunlarını çözebilmek için 11.7 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığını açıklarken, ayrıca da kötü hacizler için 8.5 milyar dolarlık bir endüstri anlaşmasına da katıldı.

Guggenheim Securities LLC analisti Marty Mosby, "Geçtiğimiz yıl çözebildikleri kadar sorunu çözmeye harcandı. Her ne kadar kayıp kaydetmiş olsalar da bu kayıplar en kötü senaryo kadar kötü olmadı ve bu da ilerleme sinyali anlamına geliyor" dedi.