Advertisement

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurularında bulunanların sayısı geçtiğimiz hafta son 5 yılın en düşük seviyesine gerileyerek istihdam sektöründeki iyileşmenin devam ettiği sinyallerini verdi.

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 37,000 azalarak 12 Ocak itibariyle sona eren haftada 335,000'e gerilerken 19 Ocak 2008 tarihinden bu yana en düşük orana inmiş oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ise başvuruların 369,000 civarında olacağı tahmininde bulundular.

Başvurularda yaşanan bu düşüş, istihdam büyümesi başlamadan önce gerekli bir gelişme olan firmaların şu anki çalışan sayısından memnun olduklarına işaret ediyor. Aynı zamanda mali uçurum anlaşmasıyla beraber gelen yeni maaş vergileri çalışanların gelirlerinde bir azalma yaşatırken, isteğe bağlı harcamalarda yaşanacak bir düşüşle beraber şirketlerin çalışan sayısını artırmalarında da ertelemeye neden olabilir.

Pittsburgh'da bulunan PNC Financial Services Group Inc. ekonomisti Kurt Rankin, "İşten çıkarmaların 2013 yılında istihdam sektörünün büyük hikayelerinden biri olacağını sanmıyorum. Fakat aynı zamanda tüketicilerin harcamaları artırmamasıyla istihdam büyümesinde bir yükseliş göreceğimizi de tahmin etmiyorum" dedi.

Bloomberg anketine katılan 50 ekonomistin tahminleri 340,000 ile 385,000 arasında değişiklik gösterdi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ocak 2013 Perşembe, 16:19 Misafir altın son 18 dolarlık kaybı bunun için mi yaşadı? vay canına ki; ne nay...