Advertisement

Pekin hükümetinin yavaşlayan ihracat büyümesinden ötürü yerel talebi canlandıracak politikalar uygulamasının ardından Çin ekonomisi 2 yıldır ilk kez büyüdü. Sanayi üretiminin de toparlanmaya başladığı Çin 4. çeyrekte yıllık bazda yüzde 7.9 büyüdü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini Çin'in 2012'nin son çeyreğinde yüzde 7.8 büyüyeceği yönündeydi. Dünyanın en büyük 2. ekonomisi öncekş çeyrekte ise yüzde 7.4 büyüme kaydetmişti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde sanayi üretimi de Aralık'ta yüzde 10.3 ile beklentinin üzerinde büyürken, yıllık sabit getirili yatırımlar yüzde 20.6 arttı.

Altyapı projelerinin devreye girmesi ve konut piyasasındaki toparlanma sayesinde büyüme yılın ilk yarısında hızlanarak, Mart'ta görevine başlayacak olan yeni liderlere destek olabilir. Çin'in yeni başbakanı Li Keqiang yılın ikinci yarısında ise teşviklerin etkisinin azalması, enflasyondaki olası hızlanmanın parasal sıkılaşma gereksinimini artırması ve regülatörlerin gölge bankacılığı risklerinden ötürü sıkıntı çekmesinden ötürü hız kesebilir.

Çin'in döngüsel bir toparlanma içinde olduğunu ve ilk ve ikinci çeyreklerde bu toparlanmanın süreceğini, ancak ondan sonrasının belirsiz görüldüğünü söyleyen Societe Generale SA'nın Çin ekonomisti Yao Wei, emlak piyasasındaki gelişmelerin aşağı ve yukarı yönlü risklerin belirlenmesi konusunda en önemli faktör olacağını, bunun yanısıra bankacılık dışı finansmanların da regülatörlerin sıkılaştırmasını gerektirebileceğini belirtti.