Advertisement

Fed Atlanta Başkanı Dennis Lockhart, istihdam piyasasında sürdürülebilir bir ilerleme kaydedilmesi için merkez bankasının tahvil alımlarını yıl ortasının ötesine taşımasını bekliyor.

Bloomberg Küresel Piyasalar Zirvesi'nde konuşan Lockhart, "Yıl ortasına kadar istihdam görünümünde, tahvil alımlarının sonlandırılmasını gerektirecek bir görünüm sağlanması büyük ihtimalle zor olacaktır" dedi.

ABD ekonomisi için bu yıl yüzde 2'lerde büyüme öngören Lockhart, ABD'deki mali sorunlarının giderilmesinin, ertelenen şirket harcamalarını artırabileceğini ve beklenenden daha iyi büyüme sağlayabileceğini belirtti. Lockhart, Kongre'nin borç tavanının yükseltilmesini "zorunluluktan ötürü" kabul edeceğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin Aralık'taki aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımlarına ek olarak her ay 45 milyar dolarlık Hazine tahvili alma kararına destek vermişti.

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren de buy hafta Fed'in genişlemeci para politikalarını destekleyen ve daha da artırılmasını savunan açıklamalarda bulundu.