Advertisement

Çin ve ABD'den beklentinin üzerinde gelen ekonomik veriler ve yenin 30 yılın en düşüğünden işlem görmesi üzerine Asya Borsaları 3 gündür ilk kez artış kaydetti.

Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 3.2 primlendi. Dünyanın en büyük bankası Industrial & Commercial Bank of China Ltd. yüzde 1.2 yükseldi. DÜnyanın en büyük ikinci maden şirketi Rio Tinto Group ise, şirketin CEO'su Tom Albanese'in nakit talep etmeden istifa etmesi sonrasında yüzde 2.7 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 132.64 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değerlendi. Asya Pasifik Endeksi bu haftayı yüzde 0.6 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. Hong Kong ve Şanghay'da işlem gören Çin hisseleri, Çin'in ekonomik büyümesinin 2 yıldır ilk kez hızlanması ve sanayi üretiminin toparlanmasıyla tırmandı.

Çin ve ABD'deki ekonomik toparlanmanın şirket kazançlarını desteklemesiyle bu rallinin de devam edeceğini öngören Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Michiya Tomita, herkesin Japon piyasasının yükseleceğini düşünüyor gibi göründüğünü, bu tavrın Asya borsalarını da olumlu etkilediğini söyledi. Tomita, zayıf yenin Japon ihracatçılarının kazançlarını artıracağını  belirtti.

ABD ve Çin ekonomilerindeki toparlanma sinyalleri ve Tokyo Borsası'nın Başbakan Shinzo Abe'nin daha agresif politikalar uygulayacağı spekülasyonuyla 10 haftadır yükselmesi sayesinde MSCI Asya Pasifik Endeksi 3. ayında da rallisini devam ettiriyor. Asya endeksi tahmini kazançların 14.3 katından fiyatlanarak, 13.4 katından fiyatlanan S&P 500 Endeksi ve 12 katından işlem gören Stoxx 600 Endeksi'nin üzerinde seyrediyor.