Advertisement

Çin ekonomisinin 4. çeyrekte beklenenden hızlı büyümesi üzerine Çin Borsası yükseldi. Endeksteki tüketime bağlı hisseler değerlendirken, likör üreticileri düştü.

Çin'in en büyük klima ve otomobil üreticileri Gree Electric Appliances Inc. ve SAIC Motor Corp. yüzde 3'ün üzerinde değer kazanarak büyümeye bağlı olan ekonomiler arasındaki yükselişe öncülük etti. Poly Real Estate Group Co., konut fiyatlarının geçtiğimiz ay daha fazla şehirde arttığını gösteren verinin sonrasında imar şirketleri arasındaki kazançlarda başı çekti. En büyük ikinci Baijiu likörü üreticisi Wuliangye Yibin Co., anti-tröst yasalarına uymayan poliçeleri iptal edeceğini söylemesinin ardından yüzde 2.4 düştü.

GSYH ve diğer verilerin şaşırtmaması ve ekonomik büyümede istikrar sağlanmaya başladığının sinyalini vermesinin gerektiğini belirten Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, geçtiğimiz ay görülen rallinin ekonomik toparlanma beklentilerini yansıttığını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 2,302.21 puana yükseleyerek, bu haftaki kazançlarını yüzde 2.6'ya genişletti. CSI 300 Endeksi yüzde 1 artışla 2,576.93 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.5 yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.1 yukarıda kapandı.

Çin hisseleri, 3 Aralık'ta 4 yılın en düşüğüne gerilemesinden bu yana ekonomik toparlanma sinyalleri ve şehir kalkınmasının inşaat aktivitelerini artıracağı spekülasyonunun etkisiyle ralli yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 18; CSI 300 Endeksi de yüzde 22 yükseldi.