Advertisement

(16:25'te güncellendi)

Euro dolar karşısında, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölgede kısa vadeli faizlerdeki yükselişi yavaşlatmaya gidebileceği spekülasyonu ile kaybını genişletti.

Avrupa ortak para birimi, AMB İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure'nin, merkez bankasının, uzun vadeli finansman imkanını (LTRO) kullanan bankaların, bu fonları, önümüzdeki birkaç hafta içinde zamanı geldiğinde, geri ödemeyip ödememesi gerektiği konusunda bir fikri olmadığını söylemesinin ardından, Şubat 2012'den bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden gevşedi. İsviçre frankı, euro karşısında, işçi sendikasının merkez bankasından kura sınırlama politikasını değiştirmesini istemesinin ardından Mayıs 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi.

New York'ta BNP Paribas Döviz stratejisti Vassili Serebriakov, "Avrupa Merkez Bankası, kısa vadeli faizlerde bazı değişiklikleri ve bankanın politika duruşunu değiştirmeyi konuşmaya çalışıyor gibi görünüyor," dedi ve "Sonuç olarak faizler düşüyor ve euroya satış geliyor," değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında, 14 Ocak'ta 1.3404 dolara kadar değer kazanarak 29 Şubat 2012'den bu yana en güçlü seviyesine ulaştıktan sonra, yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 08:43'te 1.3322 dolara geriledi. Avrupa ortak para birimi yen karşısında, 120.71 ile Mayıs 2011'den bu yana en güçlü seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.5 değer kaybederek 119.66 seviyesine geldi. Japon para birimi dolar karşısında fazla değişmeyerek 89.85 seviyesinde kaldı.

(16:25'te güncellendi)