Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'in ekonomisinin ivme kazandığının açıklanmasının ardından petrol, New York'ta dört ayın yükseğinden alıcı bulurken 14 ayın da en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi.

Petrol vadelileri, dün iki haftanın en çok kazancını elde etmesinin ardındn pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıklamasına göre ülke GSYH'sı dördüncü çeyrekte bir yıl incesine göre yüzde 7.9 artış kaydetti. Hükümetin iç talebi canlandırmak için attığı adımalrın ardından bu iki yılda ilk artış oldu. ABD işsizlik başvurularının arttığının açıklanması ve El-Kaide bağlantılı bir grubun Cezayir'deki enerji kompleksine saldırmasının ardından petrol dünü artıda kapatmıştı.

Sidney merkezli CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner konuyla ilgili "Birkaç ay önce yatırımcıya endişe salan büyümedeki düşüş faktörü ile ilgili piyasaya genel bir olumlu hava hakim. Çin'de yapılan teşvik bu roundun dönmesini idare etti." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Şubat vadeli petrolün varili 15 sent artışla Singapur'da yerel saatle 15.11'de 95.64 dolara çıktı. Petrolün kontratı dün yüzde 1.3 yükselerek 95.49 doları gördü ki bu 2 ocak tarihinden beri en büyük kazanç ve 17 Eylül tarihinden beri de en yüksek kapanış seviyesi oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.2 artıda seyrederken kazancı da  üst üste 6 haftaya taşıyor. Petrol en son 2011 Kasımında bu kadar uzun kazanç serisi yaşamıştı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki mart teslimli brent petrolün varili 22 sent artışla 111.32 dolara çıktı. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 15.16 dolardan 15.20 dolara genişledi.