Advertisement

(15:30'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'de ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte hızlanmasının ardından son iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, Çin hisse senetlerinin gösterge endeksi 17 ayın zirvesine çıktı. Yükselen metal fiyatları, Çin ve Güney Afrika hisse senetlerini destekledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 yükseldikten sonra hafifçe geri çekilde ve yüzde 0.7 yükselişle, Londra saati ile 12:23'te 1,080.30 puana çıktı. Bu hareketle birlikte, 2 Ocak'tan bu yana en hızlı yükselişini gösteren endeks, haftayı da kazançla geçmeye yönlendi. Güney Afrika'da madencilik şirketlerinin hisse senetleri, bakır, altın ve platinin de içinde bulunduğu metallerin değer kazanmasının ardından bir haftayı aşkın süredir ilk kez yukarı yönde hareket etti. rusya'da hisse senetleri, OAO Sberbank'ın son 10 ayın en yüksek sevieysine çıkması ile birlikte dokuz ayın zirvesine doğru hareket ediyor. Türkiye ve Çek Cumhuriyeti hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti. Macaristan hisse senetleri ise değer kaybetti.

Çin'de ekonomik büyüme, hükümetin talebi artırmaya yönelik çabalarının sanayi üretimi, perakende satışlar ve konut piyasalarında sıçrama sağlamasının ardından son iki yılda ilk kez hızlandı. Hindistan'da enerji hisseleri, hükümetin dizel fiyatlarını artırmasının etkisi ile hızlı bir çıkış gerçekleştirdi.

Johannesburg'da Nedbank Group Ltd. stratejik araştırma müdürü Mohammed Nalla, "Risk piyasalarının büyük bölümünde büyük yükselişler görüyoruz," dedi ve "Çin ekonomisinin taban yaptığını ve bir miktar sıçramanın geldiğini görürsek, emtia fiyatları için iyi olacak. Bu durum uluslararası anlamda iyi" değerlendirmesinde bulundu.

(15:30'da güncellendi)