Advertisement

BOJ'un 7 fonlama operasyonun başarısız olması, politika yapıcıların mevduat faizlerinde indirim yapacağı beklentilerinin sinyalini veriyor.

Japonya'nın 2 yıllık hazine tahvillerinin getirisinin yüzde 0.08'e düşmesinin ardından Japonya Merkez Bankası'nın 6 aylık yüzde 0.1 faizli tahvillerindeki pozisyonlar dün rekor düşüğe gerileyerek, bankanın günlük hedefinin altında gerçekleşti. Japonya'nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 0.08 ile Temmuz 2005'ten bu yana görülmemiş bir seviyeye işaret ediyor. Ülkenin tasarruf faizleri yüzde 0.1 ile ABD'nin yüzde 0.25 seviyesinin gerisinde kalıyor.

BOJ'un 2010'da gecelik fonlama faizini sıfıra yaklaştırmasından bu yana Japon bankaları kredi oranları belirlerken mevduat faizlerine bakıyor. Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin deflasyonu yenmek ve yeni daha da aşağı çekmek için "cesur para politikası" çağrısı yapmasıyla BOJ'un en az 2 yönetim  kurulu üyesi tasarruf faizini aşağı çekmenin yararlarını savundu. Japonya Merkez Bankası 21 Ocak'ta 2 gün sürecek toplantısına başlayacak.

Faizlerdeki mevcut görünüme bakıldığında bankaların borçlanmak için hiçbir inisiyatifinin olmadığına dikkat çeken JP Morgan Chase&Co.'nun Tokyo'daki baş faiz stratejisti Takafumi Yamawaki, "Mevduat faizi oranı indirilmezse yüzde 0.1 faizli 6 aylık tahvilleri pahalı kalacak" dedi.

Bankalar, BOJ'un yasal olarak talep ettiği rezervlerin üzerindeki mevduatlardan yüzde 0.1 kazanıyor. BOJ, Lehman Brothers Holdings Inc.'in 2008'de iflkas etmesinin ardından bu önlemi uygulamaya koymuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Ocak 2013 Cuma, 12:02 Misafir faizin düştüğü yerde nasil enflasyon olur