Advertisement

General Electric Co. (GE), kendisine bağlı sanayi firmalarının tamamının üst üste ikinci çeyrekte kazanç oranını artırmasıyla analistlerin beklentilerinin üzerinde kâr açıkladı.

GE'den bugün yapılan bir açıklamaya göre devam eden operasyonlardan arındırılmış gelir 4. çeyrekte yüzde 13 büyüyerek 4.67 milyar dolara (hisse başına 44 cent) yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin GE'nin kâr oranına yönelik beklenti ortalaması 43 cent olarak gerçekleşti.

General Electric, Başkan Barack Oama ve muhaliflerinin Kongre'de 600 milyar dolarlık vergi artışı ve harcama kesintisi olarak bilinen mali uçuruma bir çözüm amacıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerle derinleşen bir yıl sonu düşüşünü de atlatmış oldu.

Emeklilik giderleri ve diğer kalemler dahil olmak üzere Connecticut merkezli GE'nin net geliri yüzde 8 yükselerek genelde 4.01 milyar dolara, hisse başına 38 cente yükselirken, bir önceki yıl bu rakam genelde 3.73 milyar dolar ve hisse başına 35 cent olarak gerçekleşti.

GE, New York piyasa öncesi işlemlerinde yerel saatle 06:32'de yüzde 1.9 artarak 21.70 dolara yükseldi. Hisse geçtiğimiz yıl yüzde 17.2'lik bir çıkış gösterdi.