Advertisement

ABD endeks vadelileri Tüketici Güveni verileri öncesi yatırımcıların kâr verilerini izlemeye devam etmesiyle çok değişiklik göstermedi.

General Electric Co., kârının beklentileri aştığını açıklamasıyla yüzde 1.9 ilerledi. Research in Motion Ltd., Jefferies & Co. tarafından hisselerinin tavsiye edilmesi üzerine New York işlemlerinde yüzde 5.3 değer kazandı. Intel Corp. satışlarının üst üste 2. çeyrekte de düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 4.8 geriledi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Mart ayı vadelileri New York saatiyle 06:40'ta yüzde 0.1'den daha az düşerek 1,475.5 puana indi. Gösterge endeksi dün açıklanan ve beklentileri aşan kâr verileri, konut verileri ve işsizlik başvuruları üzerine tekrar 5 yılın zirvesini görmüştü. Dow Jones vadelileri 1 puanlık yükselişin ardından 13,543 puan oldu.

Zürih'te bulunan Vontobel Asset Management hisse ve emtia stratejisi direktörü Andreas Nigg, "Kazançlar büyük ihtimalle şirket spesifik olacaktır ve bu piyasalardan çok hisseleri hareketlendirecektir. Ekonominin temeli bir ivme kazanıyor, baktığım göstergelerin çoğunluğu en kötünün arkamızda kaldığını ve gerçekleşen bir çok iyi şeyin olduğu sinyalini veriyor" ifadelerini kullandı.

New York saatiyle 09:55'te açıklanacak bir rapor ABD'de tüketici güveninin Ocak ayında 5 ayın en düşük seviyesinden tekrar toparlanmaya geçtiğini gösterebilir. Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahmin medyanına göre Thomson Reuters/University of Michigan ABD tüketici güveni endeksi Ocak ayında 72.9'dan 75'e yükseldi.