Advertisement

Geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük hisse senedi garantörü olan Morgan Stanley, perakende komisyonlarından kaynaklanan gelirin artmasıyla beraber analistlerin beklentilerinin üzerinde kazanç açıkladı.

Dördüncü çeyrek kârı genelde 507 milyon dolar ve hisse başına 25 cent olarak gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl banka genelde 250 milyon dolar ve hisse başına 15 cent kayıp açıklamıştı. Bankanın kendi borçlarından kaynaklanan muhasebe maliyetleri dışında kâr oranı hisse başına 45 cent olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan 24 analistin tahmin medyanı olan 27 centi de aşmış oldu.

Şirket CEO'su James Gorman, daha yüksek sermaye zorunluluklarını yerine getirmeye çalışırken, aynı zamanda şirketin geçtiğimiz yılnı ilk 9 ayında gelir büyümesi açıklayamamasıyla boğuşuyor. Gorman'ın istihdam kesintisi ve ödeme ertelemeleri üzerinden uygulamaya koyduğu maliyet düşürme planı, geçtiğimiz iki ayda şirket hisselerinin yüzde 28'lik bir sıçrama gerçekleştirmesini sağladı.

Londra'da bulunan Mediobanca SpA banka analisti Christopher Wheeler, "Varlık yönetiminin anlamlı bir şekilde büyümesi açısından iyi bir iş ortaya koyuyor. Ellerindeki sabit gelir işini tekrar büyütmeyi denerken, sahip oldukları güçlü branşların zayıflamamasını sağlamaya çalışacaklar" ifadelerini kullandı.

Muhasebe maliyetleri, borç değerleme ayarlaması (DVA) olarak biliniyor. DVA, şirketin borç değerindeki artıştan kaynaklanırken, bu teoriye borcun geri satın alımı daha pahalı oluyor.