Advertisement

Atlas Jet'in Kayseri yeni hat açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Atlas Jet yetkililerini Kayseri'nin gelişen yüzünü takviye ettikleri, destekledikleri ve karşılıklı çıkarları kentte paylaştıkları için tebrik ettiğini söyledi.

Kayseri'nin, sanayisi, ticareti ve turizmiyle gelişen dinamik bir kent olduğunu vurgulayan Yıldız, kente daha fazla yolcu gelmesi için mevcut havaalanında ek binaların yapılması ve apron genişletilmesi gibi çeşitli çalışmalar yapıldığını ve bunların sonucunda yaklaşık 4,5 yılda yolcu sayısının 4,5 katına çıktığını vurguladı.

Yeni havayolu şirketlerinin rekabeti ve kaliteyi arttıracağına dikkati çeken Yıldız, şöyle konuştu:

''Hepimiz kaliteli hizmeti daha düşük fiyata almak isteriz. Bu çok tabi, çok iyi bir seçimdir. Atlas Jet'in Kayseri'deki uçuşlarda kaliteyi arttıracağına inanıyorum. Türk Hava Yolları, şu an nasıl Avrupa'daki 4. büyük havayolu şirketi haline geldi, 216 noktaya uçuş gerçekleştiriyor ise onun açtığı yoldan bütün özel şirketler de zaman zaman daha kalitelisini yaparak yol alıyorlar. 10 yıl önceki rakamlarla karşılaştırılmayacak kadar, Türkiye'nin ortalama büyüme hızından daha hızlı büyüyen bir hava yolları şirketlerimiz var. Ben daha da büyüyeceklerine inanıyorum.''

-''Ekonomilerin büyümesinde en etkili sektör havacılık''-

Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da, Atatürk Havaalanı'ndan Kayseri'ye günde üç sefer başlattıklarını söyledi.

Ersoy, ''Bölge ekonomilerinin hızlı büyümesinde en etkin sektör havacılıktır. Bir noktayı dünyanın başka bir noktasına havayolu ile hızlı ve ucuz bağlamayı başarırsanız o bölgenin ekonomisinde de büyüme olur. Artık alternatif uçuş imkanları oluşturmak önemli. Rekabet olmazsa ekonomik olarak dengelenme de sağlanamaz ve hizmet standartlarında çıtayı yükseltemezsiniz'' dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldız'a ve törene katılan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a maket uçak hediye edildi.

Maket uçağı alan Yıldız, ''Artık benim de bir uçağım oldu'' diyerek espri yaptı.