Advertisement

PricewaterhouseCooperS'ın yıllık küresel CEO anketine göre, şirketlerin CEO'larının yüzde 52'si 2013'te ekonomide hiçbir değişiklik olmamasını, yüzde 28'i daha fazla düşüş ve yüzde 18'i ise ilerleme bekliyor.

İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'nun hemen öncesinde yayınlanan anket iş dünyası liderlerinin umutsuzluğunu yansıtsa da, bu oranlar  geçtiğimiz yılki yüzde 48 düşüş beklentisinden ilerlemeye işaret ediyor.

CEO'ların küresel ekonominin toparlanmakta inatçı davranacağı bir yıl daha yaşanacağına inandığını belirten PwC International'ın CEO'su Dennis Nally, bir zamanlar ihtimal verilmeyen risklerin şimdi normal bir beklentiye dönüştüğüne dikkat çekti.

Öte yandan şirket liderleri, yüzde 36 oranla kendi şirketlerininin büyüme tahminleri konusunda daha iyimser görünse de, bu rakam geçtiğimiz yılki yüzde 40 oranın altına işare ediyor.

PwC anketine göre CEO'ları endişelendiren konu ise yüzde 81 oranla büyümedeki belirsizlik. Belirsizliği yüzde 71 oranla bütçe açıkları ve yüzde 69 oran ile aşırı regülasyon takip ediyor.