Advertisement

Teknoloji hisselerindeki rallinin, enerji ve sanayi şirketlerinin hisselerindeki düşüşün gölgesinde kalmasıyla Çin Borsası son 4 günün en düşük seviyesine işaret etti.

Çin'in en büyük kömür ve çimento üreticileri China Shenhua Energy Co. ve Anhui Conch Cement Co., yarın açıklanacak olan imalat verisinin öncesinde yüzde 1'in  üzerinde değer kaybetti. Çin'de bugün açıklanan öncü büyüme göstergesi CB Endeksi, büyümenin Aralık'ta Kasım'dakinin altında bir hızda seyrettiğini gösterdi. Ping An Bank Co., şirketin 3 Aralık'tan bu yana yüzde 63 değerlenmesinin ardından teknik göstergelerin aşırı ısınmaya işaret etmesiyle yüzde 4.8 düştü. Neusoft Corp. yüzde 5.9 primlenerek teknoloji hisselerindeki kazançlara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,303.67 puana geriledi. Endeksi 3 Aralık'ta kaydettiği 4 yılın en düşüğünden ekonomik toparlanma sinyalleri ve şehir kalkınmasının inşaat taleplerini artıracağı spekülasyonu sayesinde yüzde 17 tırmandı.

Geçtiğimiz ayki çok iyi performansın ardından volatilite olmasının normal olduğunu, piyasada 50-100 baz puanlık düşüş olmasına da şaşırılmaması gerektiğini söyleyen Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, "Hisselerin yükselmesi için yeni katalizlere ihtiyaç var" dedi.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 2,587.05 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.1 yukarıda kapandı.

Şanghay Endeksi açıklanan kârların 12.7 katından fiyatlanarak Mayıs'tan bu yana en yüksek değerlemesine işaret etti. Ortalama işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 0.4 altında seyretti. Endeksin 30 günlük volatilitesi 20.4 puan ile 17 Ocak'ta 21.6 seviyesinden kaydedilen 11 ayın zirvesine yakın seyretti.