Advertisement

(13:05'te güncellendi)

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) yeni parasal teşvikler konusunu ağırdan almasının ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, bugün ABD'de kanun koyucuların borç tavanını askıya alma tasarısını oylamadan önce fazla değişmezken, Portekiz'in temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) ülkenin yeniden tahvil piyasasına dönmesi öncesi düştü.

Yen yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 10:10'da 88.39 seviyesine yükseldi ve Kasım ayından bu yana ilk kez üç gün ard arda yükseliş göstermeye hazırlanıyor. S&P 500 endeks kontratları yüzde 0.1 geriledi ve Stoxx Europe 600 Endeksi kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor. Portekiz'in 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 5.88'e indi ve ülke CDS'leri son 27 ayın en düşük seviyesine indi. Ham şeker son 29 ayın en düşük seviyesini gördü ve çinko yüzde 1.1 sıçradı.

Bloomberg'in stratejistlere dayandırdığı ankete göre, Japonya Merkez Bankası'nın yeni teşvikler için 2014 yılını bekleme kararının, hükümetin büyümeyi maliye politikası yoluyla desteklemesi yönündeki baskıları artırması ile birlikte, yen dolar karşısında yıl sonuna kadar gevşeyecek. ABD'de temsilciler Meclisi bugün, borç tavanını Mayıs ortasına kadar ertelemeye ilişkin tasarıyı onaylayacak. Dünyanın en değerli şirketi Apple bugün karını açıklayacak. Analistlerin tahminlerine göre, Apple 10 sene içinde ilk kez çeyrek bazda kar düşüşü yaşayacak. Portekiz, Nisan 2011'de kurtarma istemesinin ardından, borçlanma maliyetlerinin düşmesinin etkisi ile, ilk tahvil arzında, beş yıl vadeli borçlanma kağıtlarını satmaya hazırlanıyor.

New York'ta Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. pazarlama grubu idari direktörü Noriaki Murao, "Yen şimdilerde, son iki aydaki hızlı düşüşüna rdından yukarı yönlü düzeltme sürecinde," dedi ve "Piyasa, enflasyon hedefi ile ilgili bir son tarih verilmemesinden ve açık uçlu varlık alım programının 2014 yılına kadar başlatılmayacak olmasından dolayı hayalkırıklığı yaşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yen euro karşısında yüzde 0.5 güçlenerek 117.63 seviyesine geldi. Avrupa ortak para birimi dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.3321 dolar civarında kaldı.

(13:05'te güncellendi)