Advertisement

Gelişmekte olan piyasalardaki hisselerin çoğu, sanayi şirketlerinin öncülüğünde değer kaybetti. Endeksin fiyat dalgalanmalarının göstergesi 2005'ten bu yana en düşük düzeyine indi.

GS Engineering&Construction Corp. ve China Merchants Holdings International Co., Goldman Sachs Group Inc.'in Güney Kore'nin büyüme tahminini indirmesi ve Çin'deki öncü endekslerden birinin ekonominin daha düşük hızda ilerlediğini göstermesi üzerine düşüş kaydetti. LG Household&Health Care Ltd., beklentinin altında kâr tahmini açıklamasının rdından yüzde 7.2 değer kaybetti. China Vanke Co. ise Döviz tabanlı hisselerinin işlemlerini Hong Kong'a taşıma planları üzerine kazançlarını rekor seviyeye genişletti.

Değer kazanan her 2 hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybettiği MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 1,076.66 puana geriledi. Endeksin 100 günlük volatilite endeksi Ekim 2005'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Çin'de bugün açıklanan CB Öncü Endeksi önceki ayki yüzde 1.1'lik artışının ardından Aralık'ta yüzde 0.4 yükseldi.

Çin toparlanma yoluna girmiş olsa da Avrupa gibi diğer bölgelerdeki ekonomik yavaşlamadan ötürü bunun zaman alacağını belirten Finansia Syrus Securities Pcl'nin araştırma müdürü Jitra Amornthum, bazı yatırımcıların bazı hükümetlerin kurlarının gücüne müdahalelerinden ötürü ihtiyatlı olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7, Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 0.8 düştü. Hang Seng China Enterprises Endeksi 8 Ocak'tan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 gerilerken won, Maliye Bakanı Bahk Jae Wan'ın para birimindeki volatiliteyi sınırlama vaadi üzerine Asya paralarındaki zayıflamaya öncülük etti.