Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi üzerindeki en "kara bulutların", geçtiğimiz yılki politika kararları sayesinde dağıldığını söyleyerek, borç krizinde en kötünün geride kalmış olabileceğini savundu.

Frankfurt'ta yaptığı konuşmasında 2012'de kaydedilen ilerlemeler sayesinde 2013'e daha kendinden emin ve güvenli bir şekilde başlayabileceklerini belirten Draghi, "Euro Bölgesi üzerindeki en kara bulutlar dağıldı. Avrupalı liderler para birliğinin finansal birlik, mali birlik, ekonomik birlik ve nihayi olarak daha derin bir siyasi birlik ile bütünlenmesi gerektiğinin farkına vardı" dedi.

Draghi'nin açıklamaları, AMB başkanının 3 yıldır devam eden borç krizinin kontrol altına alındığı ve 17 ülkeli euro birliğinin bu yılın sonlarına doğru resesyondan çıkabileceği konusunda artan güvenine işaret etti. Draghi, AMB'nin henüz kimsenin başvurmadığı sınırsız tahvil alım planını, programın merkez bankasının merkez bankasının fiyat istikrarı görevine uygun olduğunu ve bağımsızlığını tehdit etmediğinin altını çizerek savundu.

"AMB ilk görevi olan fiyat istikrarının korunmasına bağlılığını sürdürüyor" ifadelerini kullanan Draghi, tüm önlemlerin bu hedefe ulaşmaya yönelik tasarlanmış olduğunu ve mevcut enflasyon rakamlarının, fiyat istikrarından hiçbir sapmaya işaret etmediğini söyledi.