Advertisement

(13:20'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ABD'de Temsilciler Meclisi'nde bugün borçlanma limitinin ertelenmesine ilişkin oylama öncesi, gösterge endeksin son üç yılın en yüksek değerlemesine yaklaşması ile birlikte fazla değişmedi. ABD endeks vadeli kontratları da fazla değişmezken, Asya hisse senetleri düştü.

TUI Travel Plc, TUI AG'nin her iki şirketin birleşmesi yönündeki plandan vazgeçmesinin ardından yüzde 4.5 değer kaybetti. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA yüzde 5.2 düştü. İlaç üreticisi Novartis, yeni bir başkanın atandığını duyurması ve dördüncü çeyrek karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 3.8 yükseldi. Unilever, satışlarındaki büyümenin tahminlerin ötesinde çıkmasının desteği ile en az son 24 yılın en yüksek fiyatına ulaştı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'in altında düşüş gösterdi ve Londra saati ile 11:04'te 287.59 puana indi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, ABD'li kanun koyucuların bütçe konusunda uzlaşmaya varmaları ve ABD'li şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamalasının etkisi ile bu ay, Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 geri çekildi.

Londra'da Crossbridge Capital yatırım müdürü Manish Singh, "Avrupa'da kar sezonu henüz tam olarak etkisini göstermedi. Bu nedenle, piyasada bir temkinli bekleyiş var," dedi ve "Borç tavanının üç ay için askıya alınması ile birlikte, piyasalar daha olumlu olmalı. Erteleme yalnızca iyi bir haber olabilir ve yatırımcıların volatilite beklentilerini azaltacak" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi'nde yer alan 9 şirket bu hafta karını açıklayacak ve gelecek hafta bu sayı 41 şirkete çıkacak. Endeksin fiyat-kazanç oranı olarak da adlandırılan, şirketlerin toplam piyasa değerinin tahmini karların toplamına oranı 19.3 katına çıktı. Bu, Mart 2010'dan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

ABD'de Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta bulunduğu Temsilciler Meclisi bugün, hükümetin 16.4 trilyon dolar olan borç tavanını 19 Mayıs'a kadar askıya almayı öngören tasarıyı oylayacak. Bu noktada, ABD'de borçlanma limiti, bu üç ay boyunca Hazine'nin borçlandığı miktarı temin etmek için otomatik olarak artırılacak.

Borç limitinin artırılmasına ilişkin kararı ileri bir tarihe atarak, Cumhuriyetçiler, Başkan Barack Obama ve Kongre'deki Demokratlar'ı daha büyük miktarlı harcama kesintilerine ikna etmek için diğer son tarihler üzerinde odaklanmayı planlıyorlar. ABD'li kanun koyucuların önünde, otomatik harcama kısıntılarının başlaması için daha 1 Mart'a kadar ve hükümeti fonlamaya yönlik yasa çıkarılması için de bu ayın sonuna kadar süre var.

(13:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2013 Çarşamba, 13:44 Misafir avrupada iş güç yok durgun zaten parasıda kıymetli ne yapacaksınız hareketi