Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın, yenin son altı ayda yüzde 17 değer kaybetmesine katkıda bulunan ilave parasal teşvik konusunu ağırdan alması, ayıların ilave düşüşler için kendilerini yenilemelerini sağlayacak bir mola ortaya çıkarabilir.

FX Concepts LLC gibi hedge fondan Fransız bankası Societe Generale SA'ya kadar çeşitli kuruluşlar, Japonya para biriminin, dün Mayıs ayından bu yana en güçlü yükselişini göstermsinin ardından bile düşüşlerine yeniden başlayacağı tahmininde bulunuyor. Bloomberg'in anketine katılan stratejistlerin tahminlerinin medyanına göre, dün dolar karşısında 88.37 seviyesine kadar güçlenen yenin, yıl sonuna kadar 90 seviyesine zayıflaması bekleniyor. Bloomber'in yen için korelasyon ağıtlıklı endeksi dün 360.17 seviyesinden kapandı. Endeks Temmuz ayında 460.63 seviyesindeydi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçen ay seçilmesinden bu yana, 2008 yılından bu yana fiyatların yükselmediği ekonomide sıçrama başlatabilmek için para politikasının kontrolü alması yolunda baskıda bulunuyor. 2011 yılındaki deprem ve tsunami felaketinden sonra ekonomik toparlanmayı sürdürebilme çabaları, güçlü yenin ihracatı olumsuz etkilemesinin de baskısını hissetti.

New York merkezli Döviz fonu FX Concepts'in şef stratejisti Robert Savage, "Orta ila uzun vadede, şimdiye dek olanın önemli olacağı konusunda iyimserim ve bu durum, dolar-yen paritesinin yılın ierleyen dönemlerinde 100 civarına gelmesinin bir nedeni olacak," dedi ve "Buraya ulaşmak züz bir çizgi halinde olmayacak" yorumunda bulundu.