Advertisement

Tasarıyı 285 evet ve 144 hayır oranıyla kabul eden Cumhuriyetçi ağırlıklı Temsilciler Meclisi, 16.4 trilyonluk borç tavanını 19 Mayıs'a kadar ertelemiş oldu. Senato çoğunluk lideri Demokrat Harry Reid, Senato'nun tasarıyı aynen kabul ederek Başkan Barack Obama'ya sunacaklarını dile getirdi.

Temsilciler Meclisi lideri John Boehner, "Buradaki ana fikir çok basit; ülkemizin karşılaştığı mali krizlere uzun vadeli bir plan olmadığı sürece borç limitimizde herhangi bir uzun vadeli artış olmamalı" ifadelerini kullanarak, bugünkü oylamanın "Washington'a mali sorumluluk getirebilme yolunda ilk adım" olduğunu söyledi.

Revize edilen bu strateji aynı zamanda Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri'nin yakın zamanda bir hükümet iflâsından dolayı sorumlu tutulmayacaklarını da garanti ediyor. Cumhuriyetçiler diğer mali konulara yoğunlaşırken, federal programlara istedikleri kesintilerden vazgeçmeyeceklerini de söylüyorlar.

Cumhuriyetçiler, 1 Mart'ta başlayacak olan otomatik harcama kesintileri ve Mart ayının sonuna denk gelen hükümetin fonlanması için gerekli bir tasarıyı Obama ve Kongre Demokratları'nı harcama kesintilerine ikna etmek için kullanmayı planlıyorlar.

Bugün kabul edilen tasarı ise ABD Hazine Bakanlığı'nın 3 aylık ertelemede gerçekleştirdiği borçlanmayı idare edebilmek için 19 Mayıs'a kadar borçlanma yetkisinin otomatik olarak artmasını öngörüyor.