Advertisement

Özel şirketlerin anketlerine dayanan HSBC Çin İmalat PMI Endeksi son 2 yılın en hızlı büyümesini kaydetti ve iki çeyrek üst üste büyüme beklentilerini destekledi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in hazırladığı öncü PMI Endeksi Ocak'ta 51.5'ten 51.9'a çıktı. Bloomberg anketine katılan 17 ekonomistin beklentisi öncü PMI verisinin 51.7 puan geleceği yönündeydi.

Veriler, ekonomik büyümenin 2013'ün başında dördüncü çeyrekteki yüzde 7.9 büyümeye eşit ya da o seviyeden daha büyük olacağına işaret ederek, Xi Jinping yönetimindeki yeni liderlerin daha fazla büyümeyi destekleyici adım atması ihtimalini azaltıyor. Çin Sanayi Bakanlığı bu yıl fabrika üretiminde yüzde 10 büyüme öngörüyor.

HSBC'nin baş Çin ekonomisti Qu Hongbin, Dış talepte devam eden duranlığa rağmen içteki yeniden stoklama sürecinin önümüzdeki aylarda Çin'in toparlanmasına destek verebileceğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel asaat işe 10:04'te yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu.

Çin'in eski merkez bankası danışmanlarından Fan Gang ise, yeni yerel hükümet yetkililerinin kalkınma hamlelerinin, ülke ekonomisinde aşırı ısınma riskini ortaya çıkardığına dikkat çekti.