Advertisement

Bakır, artan üretimin, Çin'de beklenenden daha iyi çıkan imalat sanayi verisine ağır basmasının ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı. Aluminyum ve çinko da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.3 düşerek ton başına 8,077.75 dolara kadar indikten sonra, Seul saati ile 12:37'de, önceki kapanışına yaklaşarak 8,082 dolara geldi. Mayıs vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 düşerek ton başına 58,520 yuana (9,410 dolar) indi.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Codelco'nun CEO'su Thomas Keller, dün yaptığı değerlendirmede, küresel bakır piyasasının, fiyatşarı yıl sonna doğru aşağı çekebilecek bir fazla ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yaptığı açıklamada, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3.5 büyüyeceğini kaydetti. Fon Ekim ayında büyümenin yüzde 3.6 olacağı tahmininde bulunmuştu.

Seul'de Tong Yang Securities Inc. metal traderı Lelia Kim, "Çin'den gelen veriler iyi çıktı, ancak üretimin artması ile birlikte piyasada yeterli bakır olacağı beklentisi fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Talep fazla iyileşmezken, arz büyüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük bakır madeni olan Şili'deki Escondida'da üretim, BHP Billiton Ltd.'den yapılan açıklamaya göre, dördüncü çeyrekte, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 sıçradı. Çin'de rafine bakır üretimi Aralık ayında yıllık bazda yüzde 22 artarak rekor seviyeye çıktı.

 HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'e göre, Çin'de imalat sanayi satınalma yöneticileri (PMI) endeksi Ocak ayında 51.9 oldu. Aralık ayında 51.5 olan bu verinin, Bloomberg'in anketine katılan 17 analistin tahminlerinin medyanına göre 51.7 çıkması bekleniyordu.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 düşerek pound başına 3.6775 dolara geriledi. LME'de, nikel ve kurşun da düşerken, kalay değer kazandı.