Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in imalatının güçlendiği sinyalleri yenin güvenliğine sığınma taleplerini azaltırken, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını deneme tehdidinin bölge varlıklarındaki iştahı azaltmasıyla yen değer kaybetti.

Japonya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Yasutoshi Nishimura'nın yenin güçlü seviyelerden düzeltmesinin henüz tamamlanmadığını söylemesinin ardından yen kayıplarını genişletti. Japonya bugün beklenenin üzerinde dış ticaret açığı açıkladı ve yarın gelecek tüketici fiyatları verisinin de Ağustos'tan bu yana en sert düşüşe işaret etmesi bekleniyor. Uluslararası Para Fonu'nun büyüme tahminini aşağı çekerek, Euro Bölgesi'nde 2. yılında da daralma öngörmesi üzerine euro ralli yapamadı.

Çin verilerinin ardından yen satışlarının hızlandığını belirten Credit Agricole SA'nın Tokyo'daki Döviz biriminin direktörü Yuji Saito, Kuzey Kore'de artan jeopolitik risklerin Asya varlıklarında satışa geçmesiyle yendeki zayıflığın vurgulandığını söyledi.

Yen, dolar karşısında önceki 3 günde yüzde 1.7 güçlenmesinin ardından bugün yüzde 0.8 değer kaybederek 89.33 düzeyine geriledi. Japon yeni 21 Ocak'ta 90.25 düzeyinden Haziran 2010'dan bu yana en düşüğünü kaydetmişti. Yen, euro karşısında da yüzde 0.8 zayıflayarak 118.96'a indi. Euro/Dolar büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.3317'den işlem gördü.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in öncü Çin İmalat PMI Endeksi Ocak'ta 51.5 puandan 51.9 puana çıktı. Beklenti HSBC Çin İmalat PMI Endeksi'nin 51.7 olacağı yönündeydi.