Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır fiyatları, bugün ABD'de açıklanacak birinci el konut satışları verisinin yükseliş göstermesinin beklenmesi ve bunun da dünyanın ikinci büyük ekonomisinde talep görünümünü düzelteceği iyimserliği ile son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti ve ikinci haftayı da üst üste yükselişle geçmeye yönlendi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.4 yükselerek ton başına 8,126.50 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 11:59'da 8,121 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.7 yükseldi. Mayıs vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 yükselerek 58,910 yuana (9,470 dolar) çıktı.

ABD'de bugün açıklanacak olan Aralık ayı birinci el konut satışları verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 385,000'e çıkarak Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor. Dün Çin'de açıklanan veri, imalat sanayinin son iki yılın en hızlı artışını gösterdiğini işaret etti ve bu durum, dünyanın en büyük metal kullanıcısının küresel toparlanmaya öncülük ettiği yolundaki güveni destekliyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Nick Trevethan, "ABD'de konut satışları beklenene paralel artarsa, bakır fiyatlarında küçük çaplı yukarı bir hareket olabilir," dedi.

Fed'in 16 Ocak'ta yaptığı açıklamaya göre, ABD ekonomisi, konut inşaatlarının Aralık ayında son dört yılın zirvesine çıkması ile birlikte, geçen ay ülke çapında güçlendiğini kaydetti.

Bakır traderları, Bloomberg'in anketine katılan 11 analistin, fiyatların gelecek hafta artış göstermesini beklemesi ile birlikte, üçüncü hafta üst üste yukarı yönde bir hareket bekliyor.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek pound başına 3.6925 dolara geldi. LME'de, aluminyum, çinko ve nikel de yükselirken, kurşun değer kaybetti.