Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, kredi türevlerindeki zararlarının ardından kurtarma başvurusu onaylanan İtalya'nın en eski bankası Monte dei Paschi di Siena'yı İtalya Maliye Bakanı ile görüşmek üzere Milan'a sürpriz bir ziyaret düzenledi.

Vittorio Grilli, Salı günü Parlamento'daki 500 yıllık bankanın türev skandalı soruşturmasının öncesinde Draghi'nin ziyaretinden yalnızca kısa bir süre önce bilgilendirildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin sorularını yanıtlayan AMB, Draghi'nin Grilli ile Milan'daki maliye bakanlığı ofisinde görüştüğünü doğruladı; ancak detay vermedi.

Adını vermeyen bir İtalya hükümet yetkilisi, 2011'de AMB başkanlığı görevine getirilmeden önce İtalya Merkez Bankası Başkanı olan Draghi'nin, İtalya Merkez Bankası'nın, Monte dei Paschi'nin 2010 yılında riskli türev pozisyonlarına dair soruşturma başlatılması sonrasında varlıklarının denetlenmesindeki rolünü anlatmak istediğini söyledi.

Monte dei Paschi'nin Mario Monti'nin teknokrat hükümeti tarafından 3.9 milyar euro ile kurtarılması, genel seçime 1 ay kala siyaset alanında da önemli bir konu hâline geldi. Sağ politikacılar Başbakan Monti ve İtalya Merkez Bankası'nın Sienalı bankadaki finansal düzensizlikler konusunda yeterince "şeffaf" olmadığını ileri sürdü.