Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı rakamlara göre Euro Bölgesi'nde yönetici ve Tüketici Güven Endeksi Ocak'ta 87.8 puandan 89.2 puana yükselerek, borç krizindeki bölgenin resesyondan toparlanıyor olabileceği sinyallerine bir yenisini daha ekledi.

Bloomberg anketine katılan 30 ekonomistin medyan tahmini ise ekonomik güvenin 88.2 puana çıkacağı yönündeydi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta ekonomik aktivitenin "çok düşük seviyelerde istikrar sağladığını" söylerken, Almanya Merkez Bankası Bundesbank da Avrupa'nın en büyük ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde 2012'nin sonundaki daralmasından geri sıçramasını bekliyor. Diğer yanda Fransa'da hizmet sektörü üretimi bu ay düşüş kaydetti ve ekonomistler Euro Bölgesi'nin en büyük 2. ekonomisinde ilk çeyrekte resesyon öngörüyor.

Finansal piyasalardaki iyileşmenin iş dünyası güveninde de kendini hissettirmeye başladığını belirten Londra'daki Capital Economics'in kıdemli ekonomistlerinden Jennifer McKeown, ancak bunun oldukça yavaş bir süreç olduğunu ve Euro Bölgesi'nde gerçek bir toparlanma görüldüğünü söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Verinin ardından euro, dolar karşısında büyük bir değişiklik göstermedi ve 1.3530'dan işlem gördü. Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 0.2 düşüşle 289.75 puanda seyrediyor.